Framtidens bokföring är mer mänsklig – och mer automatiserad

Artikel

Samarbetet med Wint öppnar upp möjligheter

Artikel

Erik Larsson

8082 Ekonomi

Erik Larsson

De flesta tror att mer automation betyder mindre mänsklig kontakt. Erik Larsson, före detta delägare på 8082 Ekonomi, tror tvärtom. Efter femton år i branschen är han övertygad om att det är just när det löpande sköter sig självt som det verkliga konsultarbetet kan börja.

8082 Ekonomi har fört samtal med Wint under flera år, och 2026 förvärvade Wint byrån för att skapa ett förstklassigt samarbete och utveckla framtidens arbetssätt inom redovisning. Wint var inte ett techbolag som klev in i bokföringen utifrån. De grundades av revisorer – och det märks, tycker Erik. ”Det är inte ett bolag som bara såg en marknad, de har en respekt för branschen”.

Samarbetet med Wint öppnar upp möjligheter

Erik har ett stort teknikintresse och har alltid kollat på nya integrationer som kan förbättra eller förenkla arbetet. Det som sätter stopp är snarare att de inte har tid att utforska alla nya verktyg som kommer. Nu när de samarbetar med Wint ser han många nya möjligheter. “Med hjälp av Wint kommer vi kunna fokusera mer på att utveckla vårt erbjudande och göra sådant vi inte hinner annars”.

I branschen är det många som tror att automatiserad bokföring är synonymt med sämre kvalitet. Erik tror snarare motsatsen. Han menar att om man jobbar med automatisering på rätt sätt så höjs kvaliteten.

"En AI-automatisering trycker inte fel på tangentbordet eller bokför på fel konto av misstag. Den gör som den är upplärd att göra. Och lär man den rätt så gör den rätt."

Höj kvaliteten och få mer tid till rådgivning

Med automatiseringen spenderas mindre tid på de manuella momenten och andra viktiga delar får ta mer plats. Rådgivning är självklart en del av detta. Men även compliance och KYC. Något som Wint alltid strävat efter att effektivisera och förenkla. Och enligt Erik fungerar det bättre än många andra traditionella system.

"I Wint är allt sammankopplat, vilket gör det enklare att fånga upp avvikelser innan de blir problem."

Framtidens redovisningsbyrå är både komplex och automatiserad

På framtidens redovisningsbyråer tror Erik att många mindre kunder kommer att vara väldigt högt automatiserade. Istället kommer mycket handla om rådgivning, punktinsatser och mer komplexa frågor.

När vi frågar Erik vad han skulle säga till en byrå som vill använda Wint kommer svaret snabbt: “Ta kontakt idag istället för att vänta ett år. Då har du större möjlighet att påverka hur framtidens arbetssätt ska se ut.” För Erik är framtidens redovisningsbyrå inte mindre mänsklig. Tvärtom. När mer av det administrativa arbetet automatiseras skapas bättre förutsättningar för rådgivning, kunddialog och kvalificerade bedömningar.

Vill du veta mer om hur din byrå kan ta nästa steg? Anmäl intresse till Wint Partner här

Träffa oss på Ekonomi & Företag 2026 på Kistamässan den 23-24 september. Här kan du boka ett möte med oss på mässan.

Nyhetsbrev

Allt du behöver veta, när du behöver veta det!

Wint Academy Logo

Om Wint

En ekonomi­avdelning i fickan

Wint är tjänsten som gör det superenkelt att driva företag. Vi automatiserar bokföringen för över 5000 företagare och ger dem full koll på bolagets ekonomi – direkt i mobilen. Vi sköter allt från bokföring, moms, löner och betalningar till årsbokslut och deklarationer. Allt ingår, till en fast månadskostnad.